
Dlaczego okna parują od zewnątrz?
Widok pary osadzającej się na szybach stanowi dla wielu osób źródło niepokoju i pytań o jakość stolarki oraz warunki panujące w pomieszczeniach. Zjawisko zaparowanych okien od zewnątrz czy wewnątrz nie zawsze jednak oznacza wadliwość produktu lub złe przeprowadzenie montażu.
Czemu parują okna w domu?
Zjawisko parowania okien w domu najczęściej wynika z naturalnej różnicy temperatur i obecności wilgoci w powietrzu. Wnętrze budynku jest miejscem, w którym codziennie przygotowuje się posiłki, bierze prysznic, pierze ubrania czy wykonuje wiele innych czynności wytwarzających parę wodną.
Jeśli przy tym wentylacja jest niewystarczająca lub okna charakteryzują się wysoką szczelnością, wilgoć napotyka chłodniejszą powierzchnię szyby i skrapla się w postaci widocznego osadu.
Parujące szyby – czy jest się czym martwić?
Widoczne krople wody na szybie w wielu przypadkach stanowią naturalne zjawisko, które nie powinno rodzić nadmiernych obaw o stan okna. Jeśli skropliny pojawiają się jedynie okazjonalnie, i to głównie w okresach o dużej wilgotności powietrza, wystarczy zadbać o prawidłowe wietrzenie pomieszczeń, aby unikać długotrwałego występowania pary.
W momencie gdy zauważamy, że szyby są bardzo często zamglone i krople nie znikają przy umiarkowanym ogrzewaniu oraz wentylowaniu, warto skontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniach. Należy przy tym pamiętać, że stolarka okienna o wysokim stopniu szczelności może zatrzymywać wilgoć, jeśli brakuje właściwej cyrkulacji powietrza.
Dlaczego okna parują od wewnątrz?
Parowanie od wewnętrznej strony szyby oznacza, że powietrze w pomieszczeniu jest wilgotniejsze niż mogłoby się wydawać. Natomiast temperatura na powierzchni szkła osiąga na tyle niskie wartości, aby doprowadzić do wykroplenia się pary wodnej. Taka sytuacja może mieć miejsce zimą, gdy ciepłe, nasycone wilgocią powietrze styka się z zimną warstwą szyby.
Wpływ na to mają także rozkład temperatur w budynku, lokalizacja okna czy obecność intensywnych źródeł wilgoci, na przykład gotujących się potraw bądź suszonych ubrań. Rozwiązania obejmują zwiększenie wymiany powietrza przez regularne uchylanie okien lub zamontowanie wywietrzników przy jednoczesnym utrzymaniu właściwych parametrów ogrzewania.
Dlaczego okna parują od zewnątrz?
Parowanie szyb od strony zewnętrznej zdarza się zwłaszcza w chłodniejszych porach roku, gdy powietrze na dworze ma wyższą wilgotność lub występuje duża różnica temperatur między dniem a nocą. Tego typu zjawisko można zaobserwować zwłaszcza wczesnym rankiem, kiedy okno jest jeszcze wychłodzone nocą, a temperatura otoczenia zaczyna nieznacznie wzrastać.
Warstwa zewnętrznego szkła stanowi wówczas najchłodniejszy punkt, na którym para wodna szybko się skrapla.
Dlaczego okna trzyszybowe parują od zewnątrz?
Wielokomorowe systemy okienne, a zwłaszcza modele z pakietem trzyszybowym, mogą częściej wilgotnieć na zewnętrznej stronie szkła. Wynika to z jeszcze lepszej izolacyjności termicznej – ciepło z wnętrza budynku prawie nie przenika na zewnątrz. Dlatego temperatura szkła po zewnętrznej stronie może być niska, szczególnie nocą.
Nad ranem, gdy powietrze staje się cieplejsze, następuje efekt kondensacji wilgoci. Paradoksalnie jest to zatem sygnał, że okna zachowują swój izolacyjny charakter i nie przepuszczają ciepła.
Właściciele okien trzyszybowych muszą jednak przyzwyczaić się do tego widoku, zwłaszcza jeśli budynek stoi w miejscu narażonym na duże wahania temperatury i wysoki poziom wilgotności.
Zaparowane okna po nocy
Poranne zaparowanie okien to zjawisko szczególnie często obserwowane jesienią i wiosną, gdy noce bywają dość chłodne, a w ciągu dnia temperatura rośnie. Szyby wychładzają się, kiedy brakuje promieni słonecznych, a wilgoć obecna w otoczeniu przy sprzyjających warunkach osiąga punkt rosy.
Jeżeli jest to jedynie chwilowy efekt znika po kilku godzinach, nie ma powodów do niepokoju. Okna zyskują na efektywności cieplnej, ponieważ świadczy to o dobrej izolacji i niskim przenikaniu ciepła z wnętrza budynku na zewnątrz.
Zaparowane okna w domu – co robić?
Właściwa pielęgnacja i dbałość o wentylację stanowią najlepszą metodę przeciwdziałania zbyt dużemu parowaniu okien. Proste czynności, takie jak regularne uchylanie skrzydeł, wietrzenie pomieszczeń nawet zimą czy stosowanie nawiewników, pozwalają utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w domu. Należy również zwracać uwagę na wilgoć powstającą podczas gotowania, prania bądź suszenia ubrań.
Przy montażu nowych okien z serii Schuco Living, Aluplast Neo czy Salamander Bluevolution 82 warto ustalić właściwe rozwiązania nawiewu i systemu rozszczelnienia, aby zapobiec kumulacji wilgoci. Jeśli mimo to pojawia się częste, intensywne parowanie, dobrze jest skonsultować się z doradcami, którzy pomogą sprawdzić jakość uszczelek, montażu oraz parametry skrzydła.